Materiály

Keď sa povie čalúnenie, v bežnom živote by nám zrejme ako prvé napadlo „nový poťah“. Áno, aj to je správne. U nás by ste našli viac ako 10 TISÍC ROZLIČNÝCH ODTIEŇOV, VZOROV A TYPOV POŤAHOVÝCH LÁTOK. Vybrať si spomedzi nich nie je jednoduché. Najlepšie je látku precítiť, ohmatať, vidieť jej reálnu farbu, štruktúru…
K tomu vždy ochotne pridáme aj dobré rady, overené rokmi praxe. Každý poťahový materiál má totiž svoje príznačné vlastnosti a treba starostlivo zvážiť, kde, komu a ako bude slúžiť.
V čalúnnickej dielni však okrem poťahových látok pracujeme aj s množstvom iných materiálov. Vďaka nim pod našimi rukami zažívajú premenu tie najrôznejšie kusy nábytku.
Konštrukcia, výplňový materiál
Základom čalúneného nábytku je nosná konštrukcia. Pri jej výrobe či oprave používame hlavne preglejky, masívne
drevo alebo drevotrieskové dosky. Na túto kostru potom pripevníme nosný podklad, napríklad pružiny, popruhy či
lamely. Komfort dosahujeme správnym výberom tvarovacích a kypriacich materiálov.
Tvarovacie materiály
PUR: Penový polyuretán, známy pod označením „molitan“.
STUDENÁ (HR) PENA: Vzniká rovnakou technológiou ako PUR pena, na rozdiel od nej sa však vyrába za studena.
Vďaka tomu získava lepšiu pružnosť a trvácnosť.
VISCO (LENIVÁ, PAMÄŤOVÁ) PENA: Viscoelastická polyuretánová pena, pre ktorú je príznačná tuhosť, meniaca sa v
závislosť od teploty a tlaku tela užívateľa.
ANTIBAKTERIÁLNA PENA: Polyuretánová pena (PUR) môže byť obohatená o antibakteriálnu prísadu alebo ióny striebra. Takáto pena je odolná voči plesniam, roztočom a baktériám, taktiež eliminuje zápachy.
LATEXOVÁ PENA: Vyrába sa z kaučuku. Typickými vlastnosťami latexovej peny je vysoká odolnosť, elasticita a
výborná vzdušnosť.
GUMOŽINA: Ide o dosku vyrobenú z vlákien kôry kokosového orecha, lepených kaučukovým lepidlom. Nie je
živnou pôdou pre roztoče a nedrží sa v nej vlhkosť.
Kypriace materiály
Kypriaci materiál (napr. polyesterové rúno, perie, ovčia vlna, bavlna a pod.) je veľmi dôležitým deliacim prvkom
medzi tvarovacím materiálom a poťahovou látkou. Používame rôzne hrúbky kypriaceho materiálu, podľa
náročnosti zaťaženia a želaného komfortu.








Poťahové látky
V čalúnnictve GIDRA pracujeme s tými najrôznejšími poťahovými látkami, podľa typu, farby, vzoru či štruktúry by sme ich mohli počítať na tisíce.
Základné delenie vychádza z typu vlákien, ktoré tvoria každú látku.
Veľmi vyhľadávanými sú PRÍRODNÉ látky zložené z rastlinných (napr. bavlna, ľan, konope, juta, sisal) alebo živočíšnych vlákien (napr. ovčia vlna, mohér, kašmír, hodváb).
Výborné využitie majú aj SYNTETICKÉ látky zložené z chemických vlákien, vyrábaných zo syntetických polymérov (napr. polyester PES, polyamid PAD, polyuretán PU, polypropylén, nylon, akryl).
Okrem toho pri práci využívame aj ZMESOVÉ látky, ktoré sú v rôznych pomeroch tvorené kombináciou prírodných a syntetických vlákien.
Kvalita poťahovej látky
Pri výbere poťahovej látky je dobré zamerať sa nielen na farbu, materiál či vzor, ale najmä na kvalitu a pevnosť látky. Mala by zodpovedať tomu, kde a ako často bude čalúnený nábytok využívaný. Dôležitým faktorom je najmä odolnosť látky voči oderu. Okrem toho však treba brať do úvahy aj ďalšie parametre, napríklad pevnosť v ťahu a roztrhanie, odolnosť voči žmolkovaniu, stálofarebnosť, zrážanlivosť, zdravotnú nezávadnosť. Na vyjadrenie odolnosti látky voči oderu sa používa jednotka „martindale“ (podľa autora metódy, ktorým bol Angličan Martin Dale).
- Hodnota do 10 000 Martindale – odporúča sa na dekoratívne prvky, vankúše, závesy
- 10 000 až 15 000 Martindale – jemné priadze, príležitostne používaný nábytok
- 15 000 až 30 000 Martindale – hrubšie a pevnejšie látky, vhodné pre každodenné použitie
- 30 000 až 40 000 Martindale – vysoko odolné textílie, intenzívne zaťažovaný nábytok
- 40 000 Martindale a viac – extrémne namáhané časti nábytku, vhodné pre verejné priestory, kaviarne, hotely a pod.
Čistenie, úprava a predĺženie životnosti čalúnených nábytkov
Vďaka pokročilým technológiám spracovania látok je dnes možné vyberať si aj látky s rôznymi povrchovými úpravami, ktoré vylepšujú ich technické parametre.
TEFLÓNOVÁ ÚPRAVA (nepriepustná úprava): Ide o chemickú úpravu, ktorá mení vlastnosti látky tak, aby bolo riziko preniknutia tekutín alebo farieb do látky znížené na úplné minimum. V prípade znečistenia zostane nečistota na povrchu. Rýchlym a správnym odstránením škvrny sa dá zabrániť znehodnoteniu látky.
EASY TO CLEAN (ľahká údržba): Úprava, ktorá zabezpečuje jednoduché čistenie a údržbu látok.
Tipy na pravidelné čistenie a ošetrovanie látok:
Základným čistením čalúneného nábytku je správne vysávanie s použitím vhodného nadstavca, tak, aby nehrozilo zachytenie vlákien látky. Takéto čistenie sa odporúča aspoň raz týždenne.
Škvrny spôsobené poliatím je nutné odstrániť ihneď. Dôležité je nerozotierať ich, ale odsávať prikladaním čistou vlhkou špongiou, utierkou z
mikrovlákien alebo papierovými utierkami. Znečistené miesto čistite krúživým pohybom smerom do stredu. Nikdy by nemalo dôjsť k úplnému namočeniu látky. Pre dôkladné vyčistenie čalúneného nábytku však odporúčame využiť služby odborníkov a špecializovaných firiem.
Látky vhodné pre exteriér
Exteriérové látky majú niekoľko úprav. Jednou zo základných je nepremokavá/ hydrofóbna / úprava, ktorá robí látku nezmáčavou. Vyšší stupeň tejto úpravy je odperelivosť, teda jav, keď kvapka vody po dopade na látku vytvorí guľôčku a následne tečie z povrchu. Vodonepriepustná úprava sa používa najmä na výrobu plachtovín a stanov. Jedným z ukazovateľov kvality exteriérových poťahových textílií je ich stálofarebnosť, čiže odolnosť textílie voči strate farebného odtieňa, ale aj odolnosť voči oderu, voči potu, vode (aj chlórovanej, čo má význam napríklad na letných ležadlách).
Exteriérové látky okrem toho môžu mať aj ďalšie úpravy, napr. protiplesňovú a hygienickú, antistatickú, ktorá zabraňuje usadzovaniu prachu z ovzdušia, alebo nehorľavú úpravu.


Filc / dekoračná plsť
Farebná dekoračná plsť sa vyrába zo 100%-nej vlny, 100%-ného polyesteru, 100%-nej viskózy alebo zo zmiešaných vlákien. Vďaka vysokej pestrofarebnosti a tiež elegantnému povrchu je farebná dekoračná plsť
vyhľadávaným materiálom pre dizajnové a dekoračné účely, ale napríklad aj pri výrobe tašiek, obalov na hudobné nástroje, pri zástenách a pod. Povrch je rovnomerný, antireflexný a stálofarebný. Má čisté rezné hrany bez strapkania. V ponuke máme širokú škálu farieb a hrúbok.
Koženka
Koženka býva často nazývaná aj eko koža, umelá alebo syntetická koža, keďže má syntetický pôvod. Vyrába sa nanášaním polymérovej vrstvy na textilný podklad, aby bol zabezpečený stály tvar a pevnosť výsledného materiálu.
Koženky majú rôznu povrchovú úpravu. Odlišujú sa farebnosťou, štruktúrou, môžu mať rôzne potláčané vzory, lakovanú úpravu, kovové efekty a podobne. Pre koženku je charakteristické, že je nepriedušná, neprepúšťa vodu, neabsorbuje pachy, je príjemná na dotyk a má vysokú odolnosť voči oderu, ktorá sa (rovnako ako pri poťahových látkach) uvádza v počte cyklov Martindale.
V porovnaní s kožou má nižšiu životnosť a vyžaduje si pravidelnú a dôkladnú údržbu, aby nedošlo k popraskaniu jej povrchu a k olupovaniu povrchovej vrstvy.



Koža
Koža bola jedným z prvých materiálov živočíšneho pôvodu, ktorý ľudia opracovávali na ďalšie použitie. Aj preto sa môže pýšiť prívlastkom „najstarší“ čalúnnický materiál, ktorý však nestráca na svojej obľúbenosti. V čalúnnickom remesle sa najčastejšie používajú kože hovädzie, bravčové, ovčie či teľacie. Každý kus kože môže mať iný povrch, štruktúru, žilkovanie, aj preto je každá koža jedinečná. Po technologickom spracovaní sa vyrobená koža nazýva useň. Anilínové usne, semi-anilínové, pigmentované, dunes, nubuk, semiš a špeciálne usne – to je len základný prehľad usní, ktoré čalúnnik používa pri svojej práci.
Aké sú výhody kože? Rozhodne jej pevnosť, odolnosť voči opotrebovaniu aj zrazeniu. Ľahko sa čistí, vo väčšine prípadov ju stačí pretrieť vlhkou utierkou bez použitia akýchkoľvek chemických prostriedkov. Pozor však na vodu! Akonáhle koža absorbuje tekutinu, môže na nej vzniknúť trvalá a neodstrániteľná škvrna. Správna údržba zabezpečuje koži dlhú životnosť a pekný vzhľad po mnohé roky. Konzervovanie a čistenie sa odporúča vykonať aspoň raz za 4-6 mesiacov. Prvú konzerváciu kože je vhodné urobiť hneď po kúpe nábytku, pretože to uľahčuje ďalšie čistenie a zároveň chráni pred ťažko odstrániteľným zašpinením.